"Becikowe" w wysokości 1000 zł wypłacane jest wszystkim świeżo upieczonym rodzicom

Zł (wysokość świadczenia zmieniła od

" Becikowe" to popularna nazywa zapomogi przysługującej rodzicom bez względu na dochody z tytułu przyjścia na świat ich (żywego) dziecka. Obecnie jest to 1 tys. zł (wysokość świadczenia nie zmieniła się od jego ustanowienia w 2005 r.).

Świadczenia rodzinne to: zasiłek rodzinny

"Becikowe" mieści się w kategorii świadczeń rodzinnych, które reguluje ustawa z 28 listopada 2003 roku. Inne świadczenia rodzinne to: zasiłek rodzinny i dodatki do niego, dodatek z tytułu rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole, zasiłek pielęgnacyjny i świadczenia pielęgnacyjne tworzące kategorię świadczeń opiekuńczych.

Choć 1 tys. zł może się wydawać dużą kwotą, to w rzeczywistości rodzice mają dylemat, na co przeznaczyć tę kwotę, ponieważ nie da się nią pokryć nawet połowy wydatków związanych z wychowywaniem dziecka w początkowym okresie jego życia.

Reguły świadczenia rodzinne przeznacza

Najczęściej o sposobie wydania "becikowego" przez rodzinę decydują jej bieżące potrzeby. Zwykle świadczenia rodzinne przeznacza się na pieluchy, odżywki dla niemowląt, ubranka i zabawki. Za 1 tys. zł nie można kupić wielofunkcyjnego wózka. Za taki sprzęt trzeba zapłacić ok. 1500 , czyli połowę więcej niż wynosi "becikowe", chyba że urządzenie kupimy na aukcji internetowej (ale z tym trzeba uważać).

Tysiąc złotych starczy na:

Na co jeszcze można wydać "becikowe"? Za taką kwotę nie urządzimy całego pokoju dziecięcego, ale podstawowe mebelki będą w naszym zasięgu. 1000 zł starczy na: